Jak wysłać przesyłkę paletową za granicę?

Negocjacje okazały się owocne i klient zamówił więcej niż przewidywano. Ale pod jednym warunkiem – dostawa towaru na palecie będzie błyskawiczna. Na jakie rozwiązanie powinna zdecydować się firma, której udało się podpisać atrakcyjny kontrakt? Sprawdź, jak wysłać przesyłkę paletową za granicę.

jak wysłać przesyłkę paletową za granicę

Palety z reguły stosuje się w magazynach, kiedy trzeba ustawić na nich równe i sięgające aż po sufit kolumny z produktami. Później wystarczy krótka podróż wózkiem widłowym i już towar znajduje się w ciężarówce. Czasami, zamiast wykorzystania własnej floty transportowej, pojawia się potrzeba wynajęcia firmy kurierskiej. Jak wysłać przesyłkę paletową za granicę i co zrobić, aby cenne produkty dotarły bezpiecznie do celu?

Jak wysłać przesyłkę paletową za granicę – podstawowe informacje

Jak wysłać paletę?

Tego rodzaju przesyłki znacznie różnią się od zwykłych paczek. Podczas przygotowań należy zatem dobrze ustawić wszystkie produkty, aby konstrukcja palety do zagranicznej wysyłki była stabilna. W ten sposób łatwo uniknąć niepożądanych uszkodzeń towaru podczas transportu. Kartony muszą być wykonane z mocniejszej tektury i dodatkowo gęściej owinięte taśmą.

W zależności od rodzaju ładunku, do jakiego są przeznaczone, palety mają różne rozmiary. Najpopularniejsze i najłatwiejsze do transportu, a tym samym mające najbardziej przystępną cenę, są wystandaryzowane palety EURO o długości 120 cm i szerokości wynoszącej 80 cm. Innym typem są tzw. palety przemysłowe (120 cm x 120 cm lub 120 cm x 100 cm). Ze względu na niestandardowe wymiary, przewóz towaru na tym rodzaju palet wymaga zamówienia specjalnych samochodów, co może dodatkowo podnieść koszty transportu.

Gdy całość jest już gotowa do odbioru, warto zadbać o odpowiednie umiejscowienie towaru. To sprawa pozornie błaha, ale ustawienie palety do wysyłki w złym miejscu sprawia, że kurier ma problemy z załadowaniem jej do samochodu, co niepotrzebnie wydłuża procedury transportowe. Trzeba przy tym pamiętać, że nawet paleta ma swoje ograniczenia. Można na niej umieścić ładunek o maksymalnej wysokości 200 cm i wadze do 1000 kg, a tak duża przesyłka nie powinna także wystawać poza krawędzie samej palety.

Palety i wypełnianie formalności

Z uwagi na gabaryty i odległość, jaką przesyłka ma do pokonania, cena wysyłki palety za granicę jest uzależniona głównie od liczby kilometrów. Aby błyskawicznie i w dokładny sposób obliczyć koszt danego rozwiązania, warto posłużyć się kalkulatorem usług kurierskich. Oto czynności, jakie musisz wykonać, aby zamówić paletę:

  • Określ lokalizację nadawcy

Z dostępnej listy wybierz kraj, w którym rozpocznie się transport palety za granicę.

  • Podaj lokalizację odbiorcy

W GlobKurier.pl masz możliwość dostarczenia przesyłki do niemal każdego kraju na świecie. Warto przy tym sprawdzić przepisy celne, jakie obowiązują w danym państwie.

  • Określ rozmiary i wagę przesyłki

Palety różnią się od siebie wielkością i maksymalnym ciężarem, jaki są w stanie unieść. Wymiary podaje się w centymetrach (długość x szerokość x wysokość), a wagę w kilogramach.

  • Podaj liczbę sztuk

Na samym końcu określ, ile palet ma zostać przetransportowanych za granicę. 

Jak wysłać paletę za granice?

Zanim system poda wszelkie obliczenia, przy doręczeniach międzynarodowych, musisz wpisać jeszcze swoje dane. Na ich podstawie dokonane zostaną stosowne obliczenia i za pośrednictwem wirtualnej korespondencji przekażemy odpowiednie informacje dotyczące wyceny. Jako broker usług kurierskich mamy znakomite rozeznanie wśród przewoźników, którzy są w stanie podjąć się dostarczenia przesyłki za granicę. Jeśli cena okaże się zbyt wysoka, istnieje możliwość przekazania upoważnienia do renegocjacji warunków przewozu.

Procedura transportu palety w praktyce

Jedną z największych firm kurierskich jest DHL, której rzetelność jest doceniana na całym świecie. Przewoźnik proponuje piętrowalny transport palet EURO po Europie. Dodatkowo posiada samochód z windą, więc nadawca nie potrzebuje wózka widłowego do załadunku. Czas realizacji w zależności od odległości do pokonania wynosi od 2 do 6 dni. Można zatem spodziewać się, że przesyłka do Niemiec trafi znacznie szybciej, niż do gorącej Hiszpanii. DHL oferuje swoje usługi zarówno przy eksporcie, jak i imporcie do Polski dowolnej ilości palet z różnych części Europy.

Informacje odnośnie wysyłki palet znajdziesz również na naszej stronie: Przesyłki paletowe.


Tomasz Burek

Menadżer ds. Rozwoju Produktu i Zakupów w GlobKurier.pl.  Posiada wieloletnie doświadczenie w branży kurierskiej. Specjalizuje się w logistyce międzynarodowej i zarządzaniu sprzedażą.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl