Drony przyszłością dostaw?

UPS rozpoczął w San Diego próby dostarczania pilnych przesyłek za pomocą dronów. Bezzałogowce w ramach testu będę transportować przesyłki z próbkami krwi i dokumentacją medyczną na zlecenie Centrum Medycznego Jacobs Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego. Początkowo wyjątkowe przesyłki będą dostarczane między centrum uniwersytetu a lądowiskiem w Moores Cancer Center.

Drony dostawczy w, drony przyszłość dostaw

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się artykuł o firmie UPS, która utworzyła nową spółkę umożliwiającą obsługę dostaw za pomocą dronów: UPS zamierza realizować dostawy za pomocą dronów. Aby takie przedsięwzięcie mogło się udać koniczne było otrzymanie zgody od Federalnej Administracji Lotnictwa USA. We wrześniu ubiegłego roku spółka UPS Flight Forward zdobyła konieczny certyfikat i mogła ruszyć z wykonywaniem dostaw dronami w ramach programu prowadzonego na terenie szpitala WakeMed w Raleigh, w Karolinie Północnej. W lutym tego roku program został rozszerzony o kolejny ośrodek zdrowia, jakim jest Centrum Medycznego Jacobs Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego.

Loty, jakie obecnie odbywają testowane bezzałogowce trwają zaledwie kilka minut i są monitorowane przez zdalnych operatorów. Drony dostarczają przesyłki z Centrum Medycznego do oddalonego o około 1,5 km lądowiska w Moores Cancer Center, a z czasem zaczną dolatywać do Centrum Zaawansowanej Medycyny Klinicznej. Jest to zaledwie pierwszy etap testów, dlatego drony cały czas znajdują się w zasięgu wzroku operatów, jednak wraz z rozwojem projektu droga, która będą miały do przebycia, znacznie się wydłuży.

Zainteresowanie dronami stale rośnie, dlatego nikogo nie dziwi, że duże firmy rozważają zastosowanie tej technologii w łańcuchu dostaw. Wykorzystanie bezzałogowców na etapie „ostatniej mili” może znacznie zoptymalizować czas dostawy. UPS nie jest jedyną firmą, która testuje takie rozwiązanie. Pierwsze testy dostaw ruszył w maju 2019 roku w Chinach i odpowiadała za nie firma DHL Express przy współpracy firmy Ehang. Natomiast w czerwcu tego samego roku Amazon zaprezentował drony Amazon Prime, których celem było dostarczenie zamówionego towaru w czasie krótszym niż 30 minut, na odległość do 12 kilometrów.

Jak można znaleźć w ostatnim raporcie DHL dotyczącym zmian w logistyce, specjaliści przewidują, że w przeciągu najbliższych 20 lat bezzagłowce staną się standardem w zakresie dostaw towarów. Zwłaszcza, że ogromną zaletą autonomiczny pojazdów, takich jak drony jest możliwość ciągłej pracy, oszczędność energii oraz umiejętność szybszego dotarcia do celu w wielkich, miejskich aglomeracja. Nie pozostaje nic innego, jak obserwować postępy testowanych rozwiązań i oczekiwać wdrożenia bezzałogowych dostaw w kolejnych krajach świata.

zamów tsl


GlobKurier.pl

GlobKurier.pl to pełna oferta usług kurierskich. Współpracujemy z 50 firmami kurierskimi i dostarczamy przesyłki kurierskie do 192 krajów świata.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl