Do 2025 r. większość magazynów będzie obsługiwana przez roboty

Roboty w magazynach

Według ABI Research w ciągu najbliższych paru lat liczba robotów używanych w magazynach wzrośnie do kilku milionów.  Zwiększy się liczba automatycznie sterowanych pojazdów (AGV), autonomicznych mobilnych robotów (AMR) oraz systemów Goods-to-Person, które będą mogły zastąpić cięższą zmechanizowaną automatyzację.

Do 2025 roku roboty staną się powszechnym rozwiązaniem stosowanym w magazynach, tak uważa firma doradcza ABI Research. Ich zdaniem, zautomatyzowanie procesów magazynowych wynika z rosnącego zapotrzebowania na bardziej elastyczną, wygodną i szybszą obsługę rynku e-commerce. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na realizowanie zamówienia tego samego dnia, co cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów. W ubiegłym roku, tj. 2018 liczba robotów komercyjnych wynosiła zaledwie 4 tyś. Z prognoz firmy wynika, że w przeciągu 6 lat ich liczba ma osiągnąć ponad 4 mln.

Roboty stają się coraz bardziej przystępne dla przedsiębiorców. Ich wybór rośnie, a koszty poniesionych inwestycji zwracają się właścicielom firm. Roboty stają się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla tradycyjnej, stałej automatyki mechanicznej lub pracy ręcznej. Te czynniki sprawiają, że nowoczesne i autonomiczne rozwiązania zaczynają być stosowana globalnie.

Optymalizacja przestrzeni w drogich obiektach magazynowych jest możliwa właśnie dzięki nowoczesnym robotą, dodatkowa dzięki nim możliwe jest zmniejszenie zapotrzebowania na nowe i kosztowne centra dystrybucji. Mobilne systemy zrobotyzowane oferują również duże korzyści w zakresie elastyczności.

Dostawcy robotów, tacy jak Fetch, Geek+ czy Invia, umożliwiają dodawanie lub usuwanie dodatkowych robotów z floty, gdy zaistnieje taka potrzeba. Pozwalają również na stosunkowo szybką modyfikację całych przepływów operacji, jeśli np. zmieniają się linie produktów lub podstawowe wymagania operacyjne. Stanowi to ogromną zaletę dla dynamicznego i nieprzewidywalnego rynku e-commerce.

Stale rozwijająca się technologia sprawia, że roboty staję się „mądrzejsze” i potrafią sprostać coraz trudniejszym zadaniom. Za sprawą połączenia robotów mobilnych, robotów zbierających, a nawet autonomicznych wózków widłowych, centra dystrybucyjne mogą osiągnąć wyższy poziom automatyzacji w wydajny i ekonomiczny sposób.

Nick Finill, starszy analityk w ABI Research, odnośnie automatyzacji w magazynach: Roboty umożliwiają magazynom odpowiednie skalowanie operacji zgodnie z wymaganiami, jednocześnie oferując znaczny wzrost wydajności i łagodzenie wyzwań związanych z pracą i personelem. Elastyczność i wydajność stały się głównymi wyróżnikami na rynku e-commerce, ponieważ sprzedawcy detaliczni i firmy 3PL  mają trudności z radzeniem sobie ze zmiennym popytem na produkty, sezonowymi szczytami i rosnącymi oczekiwaniami klientów. 

Źródło: Trans.info