Czym jest kod celny?
Osoby, które dopiero wkraczają do świata branży logistycznej, często zastanawiają się, czym są kody celne i jaka jest ich rola w handlu międzynarodowym? W poniższym artykule wyjaśnimy tę kwestię, a także wytłumaczymy, jak sprawdzić kod celny towaru, oraz wskażemy, jakie czynniki brać pod uwagę podczas handlu międzynarodowego, tak aby kody taryfy celnej nie stanowiły dla nas żadnej tajemnicy. Jeśli więc interesują Cię wymienione zagadnienia i chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są kody celne, to serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z poniższym artykułem – zaczynajmy!

Spis treści
Jakie znaczenie mają kody celne w handlu międzynarodowym?
Kody celne są niezwykle ważnym elementem handlu międzynarodowego. To na ich podstawie można ustalić stawki celne adekwatne dla danego rodzaju towaru. Zamówienia wwożone lub wywożone z danego kraju muszą zostać opłacone z uwzględnieniem danego kodu. Dlatego dla wielu osób tak istotną kwestią jest to, jak sprawdzić kod celny towaru, ponieważ na tej podstawie muszą zostać uiszczone płatności celne. Właściwe oznaczenie towaru ma również duży wpływ na pracę służby celnej. Kod celny towaru umożliwia monitorowanie i identyfikacje towarów, które mogą być objęte ograniczeniami lub zakazami. Kody celne są wykorzystywane również przez rządy i organizacje międzynarodowe do tworzenia statystyk. Dzięki temu wiele Państw może podejmować kluczowe decyzje polityczne, a dużym organizacjom łatwiej jest śledzić trendy handlowe. Kod celny towaru jest także istotny dla firmy transportowej. Dzięki jego znajomości firma może efektywniej zarządzać swoim łańcuchem dostaw.
Kod celny – wyszukiwarka – gdzie można znaleźć kody celne?
Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić kody celne towaru, to poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych źródeł, z których możesz korzystać w razie potrzeby:
- Wyszukiwarka TARIC (UE): W Unii Europejskiej, system TARIC (Integrated Tariff of the European Union) – znajdziesz tutaj szczegółowe informacje na temat kodów celnych i konkretnych stawek dla określonych towarów,
- Wyszukiwarka Harmonized Tariff Schedule (USA) – tu znajdziesz kody celne wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych,
- Wyszukiwarka Isztar – jest to polska wyszukiwarka, na której sprawdzisz interesujący Cię kod taryfy celnej.
Kody celne w podanych wyszukiwarkach pozwolą na odnalezienie odpowiedniej taryfy celnej. Dzięki temu będziesz mógł łatwo określić koszty związane zarówno z transportem dużych zamówień, jak i pojedynczych paczek, kupowanych przykładowo w Wielkiej Brytanii. Kody taryfy celnej ułatwiają pracę służbom i przyspieszają kwestie związane z kontrolą na granicach. Jeśli chcesz sprawdzić kod celny danego produktu, skorzystaj ze źródeł podanych w tym podpunkcie.
Czym są kody CN i gdzie można je sprawdzić?
Kody CN to 8-cyfrowy kod służący wspólnej, unijnej taryfie celnej. Jest on wykorzystywany zarówno w przypadku handlu w UE, jak i handlu między Unią Europejską a resztą świata. Kod CN można wyszukiwać w podanej we wcześniejszym punkcie wyszukiwarce kodów Isztar. Ogromnym atutem tej platformy jest fakt, że pozwala ona nie tylko na sprawdzenie kodu celnego, ale również określenie stawki podatku VAT oraz akcyzy. Wyszukiwarka kodów CN pozwala określić koszty związane z międzynarodowym importem lub eksportem towaru. Dodatkowo ułatwia zorganizowanie sprawnie działającego łańcucha logistycznego. Wykorzystując kody CN, można również efektywniej zarządzać transportem i magazynowaniem towarów. Kody CN umożliwiają także sprawniejsze działanie kontroli granicznych i skuteczniejszy przepływ towarów w handlu międzynarodowym. Warto zaznaczyć, że nomenklatura scalona aktualizowana jest co roku, aby uwzględnić potrzeby Państw członkowskich Unii Europejskiej.
Jak czytać kody celne?
Skoro ustaliliśmy już, jak sprawdzić kod celny towaru, warto zwrócić uwagę także na to, jak czytać kody celne. Pierwszym krokiem do zrozumienia ciągu znaków jest poznanie struktury kodu. Jeśli chodzi o kody scalone (HS), to składają się z 6 cyfr. Kody CN dla UE zawierają 8 cyfr. Warto zaznaczyć, że ostatnie dwie cyfry w kodzie charakterystycznym dla strukturyzacji unijnej pomagają w dalszych podziałach stosowanych w kwestiach istotnych dla krajów członkowskich. Mówiąc w skrócie: kody celne HS i CN pokrywają się ze sobą. Różnica pojawia się jedynie w przypadku ostatnich dwóch znaków w kodzie CN. Kody towarów dotyczą jednak tych samych produktów.
Kody taryfy celnej możemy podzielić na mniejsze elementy. Pierwsze dwie cyfry kodu oznaczają szerszą kategorię towarów o podobnej specyfice. Przykładowo kod HS zaczynający się od cyfr 03 odnosi się do “ryb i skorupiaków, mięczaków i innych wodnych bezkręgowców”. Kolejne dwie cyfry dotyczą bardziej szczegółowej klasyfikacji. Przykładowo kod celny towaru zaczynający się od liczb 0303 dotyczy “ryb mrożonych (z wyjątkiem filetów z ryb i innego mięsa z ryb pozycji 0304)”. Ostatnie dwie cyfry kodu odnoszą się do konkretnego produktu. Przykładowo kod 0303.21 oznacza “łososia atlantyckiego i łososia dunajskiego (Salmo salar, Salmo trutta) mrożonych”. Kody towarowe pozwalają na wygodne sprawdzenie stawek opłat celnych, a także bardziej efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw. Dzięki nim kontrole graniczne mogą być przeprowadzane szybciej i skuteczniej. Wyszukiwarka kodów celnych, taka jak Isztar, pozwala szybko odnaleźć kod towaru i na jego podstawie ustalić wysokość niezbędnych opłat.
Czym są kody celne – podsumowanie
Kody celne to najbardziej znana nomenklatura wykorzystywana przez ponad 200 krajów na całym świecie. W Unii Europejskiej wykorzystuje się klasyfikację CN, która jest tak naprawdę rozwinięciem kodów HS o dwie dodatkowe cyfry umożliwiające dokładniejszą klasyfikację towarów na potrzeby polityki krajów członkowskich. Stosując kod taryfy celnej, z łatwością można znaleźć informacje na temat wysokości opłaty celnej za import lub eksport danego towaru. Korzystając z wyszukiwarki kodów Isztar, można również skontrolować wysokość stawki VAT oraz akcyzy. Kody taryfy celnej ułatwiają pracę służbom celnym, które mogą monitorować rodzaj towaru przepływającego przez granice i sprawdzać, czy dany ładunek nie jest objęty zakazem lub ograniczeniami handlowymi.