VAT na przesyłki spoza UE – jak wpłynie na firmy kurierskie?

Rząd zadecydował o nałożeniu podatku VAT na przesyłki spoza UE. Nowe zasady dotyczą wszystkich przesyłek z zakupami internetowymi dokonywanymi w Polsce na platformach handlowych zarejestrowanych poza Unią Europejską. Co to oznacza? Przede wszystkim wzrost cen o podatek VAT, ale również droższe usługi firm kurierskich i droższe produkty sprzedawane przez polskie firmy. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

VAT na przesyłki spoza UE

VAT na przesyłki spoza UE – co zmieni?

Głównym powodem, dla którego rząd zdecydował się na wprowadzenie podatku VAT na przesyłki spoza UE była chęć uregulowania konkurencji. W jaki sposób? Nieopodatkowane towary napływające przede wszystkim z Chin do Unii Europejskiej w pewien sposób zaburzają funkcjonowanie rynku i utrudniają działanie m.in. polskim przedsiębiorcom. Podatek ma sprawić, że konkurencja będzie uczciwsza. Nowelizacja wejdzie w życie 1 lipca 2021 roku.

W związku z nowymi przepisami nie unikniemy wzrostu cen. Projekt zakłada zwolnienia z VAT dla przesyłek o wartości mniejszej niż 150 euro, jeśli VAT będzie deklarowany i rozliczany za pomocą Import One Stop Shop (IOSS). Nowe zasady szczególnie uderzą w tych przedsiębiorców, którzy sprowadzają tanie produkty z Chin, a następnie sprzedają je na polskim rynku, bądź używają ich jako części składowych produkowanych przedmiotów.

Jak podatek wpłynie na firmy kurierskie?

W związku z wprowadzeniem podatku VAT na przesyłki spoza UE czeka nas wzrost cen produktów kupowanych na popularnych i tanich portalach, takich jak Aliexpress. Wzrosnąć mogą również koszty obsługi logistycznej. Będzie się to wiązało głównie z dodatkowymi obowiązkami, jakie mogą zostać nałożone np. na firmy kurierskie. O jakie obowiązki chodzi?

VAT na przesyłki spoza UEPodatki będą naliczane przez wspomniany już instrument IOSS. Jest to portal internetowy, który umożliwi rozliczenie i opłacenie podatku VAT przez międzynarodowe platformy sprzedażowe. Jest to wygodne rozwiązanie, które umożliwia naliczenie i pobranie podatku od klienta podczas dokonywania transakcji. Jeśli jednak platforma nie korzysta z systemu IOSS, podatek musi zostać pobrany przez firmę kurierską lub pocztę podczas dostawy. I tutaj pojawiają się wspomniane wcześniej nowe obowiązki dla przewoźników. Będą oni  musieli prowadzić ewidencję dostarczanych towarów importowanych, pobierać opłaty a na końcu przekazywać je fiskusowi. Problem ten w części rozwiązują dostawy za pobraniem, podczas których kurierzy mogliby egzekwować dodatkową opłatę. Konieczne jednak będzie wprowadzenie kilku modyfikacji.

Takie rozwiązanie komplikuje dostawy zarówno z perspektywy firm kurierskich, jak i klientów. Ci drudzy niejednokrotnie mogą być zaskoczeni koniecznością uiszczenia kurierowi dodatkowej opłaty – zwłaszcza, że za towar zapłacili już wcześniej. Patrząc jednak na to, jak potężnymi platformami są Aliexpress czy eBay, możemy przypuszczać, że będą one korzystać z systemu IOSS. Takie rozwiązanie z pewnością pozwoli zatrzymać klientów, którzy będą jednak musieli pogodzić się z podwyżką cen. W obliczu podatku VAT na przesyłki spoza UE wydaje się to być nieuniknione.

taniej dla zarejestrowanych

GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl