Uważaj na fałszywe SMSy!

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” – fałszywe SMSy o takiej treści od kilku dni otrzymało setki osób w Polsce. Zamieszczony jest w nich również link, w który pod żadnym pozorem nie można wchodzić. Dlaczego? Jest to nowy sposób oszustów na kradzież danych z naszych kont.

fałszywe SMSy

 Jak działają oszuści?

W treści SMS znajduje się link do strony internetowej, który z wyglądu do złudzenia przypomina witrynę kurierską. Po kliknięciu rozpoczyna się proces pobierania aplikacji, która rzekomo ma służyć do śledzenia przesyłki. W rzeczywistości jednak program umożliwia oszustom wprowadzenie do telefonu wirusa, a tym samym pozwala na kradzież danych do konta. W efekcie oszuści zyskują prostą drogę do kradzieży pieniędzy z kont bankowych użytkowników.

fałszywe SMSy

Szczególną czujność powinny wzbudzać wiadomości z informacją o tym, że paczka została zatrzymana przez służby celne. Pojawiają się jednak także fałszywe SMSy informujące o nadaniu przesyłki – podany jest numer przesyłki i link do strony śledzenia. W kilku przypadkach pojawił się numer śledzenia pochodzący rzekomo z GlobKurier.pl. GlobKurier nie wysyła tego typu wiadomości a nasza firma nie udostępnia danych klientów innym podmiotom! Informacje dotyczące śledzenia przesyłek za pośrednictwem GlobKurier.pl dostępne są w panelu klienta, zatem śledzenie podejrzanych linków nie jest konieczne. Pamiętaj również, że posługujemy się wyłącznie bezpiecznymi linkami z domeną GlobKurier.pl. Wszelkie inne wiadomości są próbą oszustwa, którą należy zgłosić tutaj: http://incydent.cert.pl.

fałszywe SMSy

Fałszywe SMSy – jak chronić się przed oszustami?

Aby uniknąć kłopotów, pod żadnym pozorem nie należy klikać linków zawartych w tego typu wiadomościach. Jeśli jednak zainstalowałeś aplikację, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem, w którym masz konto. Pamiętaj jednak, aby zrobić to z innego telefonu niż ten, na którym zainstalowałeś złośliwe oprogramowanie. Zgłoś również sprawę na policję – to Ty jesteś stroną w sprawie a każde takie zgłoszenie może pomóc organom ścigania.

Ostrzeżenie przed oszustami wydało CERT – Computer Emergency Response Tea, które zajmuje się m.in. ochroną danych w sieci. Na stronie CERT pojawiła się informacja, aby wszystkie podejrzane wiadomości zgłaszać na http://incydent.cert.pl. Swoich klientów ostrzegają również na swoich stronach internetowych banki.

fałszywe SMSy

GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl