Porozumienie Wielkiej Brytanii z Unią podpisane – jakie zmiany w handlu zagranicznym od 1 stycznia 2021?

Wpis aktualizowany dnia 07.01.2021

Wielka Brytania i Unia Europejska podpisały porozumienie o wolnym handlu, które ostatecznie rozwiało spekulacje o twardym Brexicie. Porozumienie weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. Na bieżąco śledzimy i informujemy o wszelkich zmianach i zasadach związanych z nowymi ustaleniami.

Przesyłki z/do Wielkiej Brytanii co się zmieni?

Konsekwencje podpisanego porozumienia są cały czas na bieżąco analizowane. Trzeba być jednak przygotowanym na zmiany i nowe zasady w procesie wysyłki zagranicznej. Wielka Brytania przestaje bowiem należeć do unii celnej i jednolitego rynku.

Faktury handlowe/dokumentacja celna

Najważniejszą rzeczą obecnie będzie odpowiednie przygotowywanie dokumentów do wysyłki. Prawidłowo wypełnione faktury handlowe są wymagane dla każdego transportowanego towaru między UE i Wielką Brytanią. Co musisz o nich wiedzieć? Jak prawidłowo je wypełnić?

  • Po pierwsze musisz posiadać numer EORI. To Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Numer obowiązkowo generują firmy zlecające transport poza kraje UE, w które wlicza się również Wielka Brytania.
  • Pamiętaj o szczegółowym i dokładnym opisie towarów oraz dobrym kodzie HS – jest to system odpowiedniej klasyfikacji produktów właściwy dla danego kraju.
  • Wpisz odpowiednią wartość przesyłki równorzędną ze stanem faktycznym.
  • Podaj właściwe dane kontaktowe/adresowe zarówno nadawcy jak i odbiorcy.
  • Określ kraj pochodzenia produktu oraz powód/cel transportu, uzgodnione Incoterms.
  • Dokonaj rozpoznania czy nie są wymagane inne licencje lub dodatkowe dokumenty uzupełniające. UWAGA! Każdorazowo należy poinformować klientów o wszelkich możliwych kosztach dodatkowych (cło/podatki).

Co zrobić, aby uniknąć opłat celnych?

Zgodnie z umową import i eksport towarów odbywa się bez dodatkowych opłat celnych, jeżeli towar pochodzi z Unii lub Wielkiej Brytanii. Bardzo ważnym punktem jest więc określenie kraju pochodzenia produktów! Chcesz mieć pewność, że nie zostanie doliczona opłata? Umieść odpowiednią deklarację (oświadczenie o pochodzeniu) na fakturze handlowej. Jeżeli tego nie zrobisz towary mogą zostać zatrzymane do kontroli w urzędzie celnym, a skutkiem będą nie tylko opóźnienia w dostawie, ale również dopłaty (w przypadku problemów/braku weryfikacji pochodzenia transportu należy zapłacić cło według standardowej stawki).

Co powinno się znaleźć w samym oświadczeniu o pochodzeniu?

Najlepiej sporządzić oświadczenie w tym samym języku co fakturę handlową. Powinno ono posiadać miejsce, datę oraz nazwisko i podpis zgłaszającego. W przypadku eksporterów z Wielkiej Brytanii numer EORI, w przypadku eksporterów z Unii Europejskiej numer REX (dla przesyłek powyżej 6 tys. euro).

Uwaga! Towary niepochodzące z UE czy GB podlegają opłacie celnej.

Regulacje podatkowe (VAT)

Główne zmiany to:

  • Objęcie podatkiem VAT wszystkich towarów importowanych do Wielkiej Brytanii
  • Dla towarów poniżej 135 GBP podatek VAT opłaca nadawca

Zmiany dla samych przewoźników

Zmiany dosięgną również firmy transportujące towary. Poza prawidłowymi dokumentami będą musieli oni wypełniać nowe procedury online, które będą gwarantować im wjazd na teren danego Państwa.

Sytuacja jest dynamiczna o wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować.

Sprawdź więcej aktualnych informacji na temat wysyłki towarów po Brexicie do UK tutaj i w pozostałych wpisach.

Załóż konto i zamów kuriera


GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl