Podatek od plastiku. Jak wpłynie na branżę kurierską?

Od stycznia 2021 Unia Europejska wprowadziła podatek od plastiku. Oznacza to, że przesyłki kurierskie będą musiały być bardziej ekologiczne. Inaczej koszty znacznie wzrosną. Nowy podatek będzie dotkliwy zwłaszcza dla krajów, które mało skutecznie radzą sobie z recyklingiem odpadów.

podatek od plastiku

Duża popularność zakupów internetowych, to też znaczny wzrost liczby przesyłek kurierskich, a tym samym odpadów z paczek dostarczanych do klientów. Komisja Europejska postanowiła wprowadzić nowy podatek od plastiku. Ma on zwiększyć ilość materiałów poddawanych recyklingowi, a tym samym ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Zmiana ta będzie odczuwalna dla konsumentów, a także firm kurierskich.

Czym jest podatek od plastiku i ile wynosi?

O wprowadzeniu na terytorium Unii Europejskiej nowego podatku, tzw. plastic tax zdecydowała Komisja Europejska z poparciem krajów członkowskich Unii. Plastic tax to podatek od plastikowych opakowań, które nie są poddawane recyklingowi. Nowy podatek ma zmusić kraje członkowskie do większej dbałości o środowisko naturalne. Ma również zachęcić do wprowadzenia lepszych systemów segregacji odpadów i odzyskiwania tworzyw sztucznych. Państwa członkowskie UE zapłacą 80 centów za każdy kilogram plastiku, który został zużyty do produkcji opakowań i nie został przetworzony. Szacuje się, że Polska będzie ponosić z tego tytułu straty w wysokości 430 mln euro każdego roku. Tym samym stanie się piątym co do wielkości płatnikiem podatku od plastiku, gdyż na terenie naszego kraju recyklingowi poddawane jest tylko ok 30% odpadów.

W dodatku w Polsce brakuje efektywnego systemu zbiórki, selekcji i przerobu odpadów z tworzyw. Nowy unijny podatek ma zwiększyć efektywność recyklingu plastiku oraz świadomość zarówno nadawców paczek, jak i firm kurierskich na temat ochrony środowiska. Jego celem jest również spowodowanie, że recykling odpadów stanie się bardziej opłacalny. Im większe zapotrzebowanie na recykling, tym ceny zaczną stopniowo spadać. Warto przypomnieć, że podatek od plastiku to nie jedyne nowe rozwiązanie wprowadzane przez Unię Europejską. Najpóźniej do 5 lipca 2021 roku kraje członkowskie Unii muszą wdrożyć tzw. Dyrektywę Plastikową, która wprowadza zakaz używania i sprzedaży niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku, jak np. kubków na napoje, sztućców, talerzy, słomek. Unijny podatek od plastiku wpłynie też na sposób naliczania podatków za paczki z Wielkiej Brytanii.

Co nowy podatek oznacza dla kurierów?

Największa obawa związana z podatkiem od plastiku to wyższe ceny produktów oraz przesyłek kurierskich. Powodem tego będzie np. wzrost kosztów produkcji wynikający np. z ekologicznego opakowania. Konsumenci mogą więc odczuć wzrost cen zamawianych towarów czy kosztów przesyłki. Dodatkowa opłata zmusi mniejsze i średnie marki do korzystania z ekologicznych opakowań. Wynika to m.in. z dbałości o własny wizerunek jako marki troszczącej się o środowisko. Wprowadzenie i egzekwowanie nowego podatku będzie odczuwalne także dla branży kurierskiej. Ekologiczne pakowanie przesyłek sprawi, że firmy kurierskie będą musiały zrezygnować np. z foliopaków, chroniących przesyłkę przed wilgocią czy folii stretch, wykorzystywanej do pakowania wielkogabarytowych przesyłek.

ekologiczna przesyłka, ekologiczne pakowanie paczki, eko paczka

Branża kurierska również narazi się na większe koszty przesyłek. Rozwiązanie mogą stanowić atrakcyjne rabaty dla klientów, którzy zamówią przesyłkę w ekologicznym opakowaniu. Klient nie będzie też już miał możliwości np. zamówienia plastikowych materiałów do pakowania bez dodatkowych opłat. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej firm chce kojarzyć się z marką, która jest zorientowana na ochronę środowiska, można się spodziewać, że wzrosną oczekiwania co do firm kurierskich. Wszelkie inicjatywy, które pomogą dostosować się do nowej podatkowej rzeczywistości będą z pewnością bardzo mile widziane.

Pakowanie przesyłek – jak być ekologicznym

Podatek od plastiku bez wątpienia zmieni sposoby pakowania przesyłek. Trzeba będzie postawić na bardziej ekologiczne rozwiązania i skorzystać z opakowań z materiałów biodegradowalnych, które są mniej szkodliwe dla środowiska. Popularne staną się mniejsze przesyłki, dostosowane do wielkości zamawianego produktu, zamiast dużych pudeł, które często są puste. Małe opakowanie będzie też wygodniejsze dla odbiorcy. Aby przesyłka była bardziej ekologiczna, warto walczyć z niewykorzystaną przestrzenią w opakowaniu.  Można również zrezygnować z wkładania do paczki np. folii bąbelkowej. Jedno opakowanie można wykorzystać kilka razy albo stworzyć całkiem nowe np. z używanego już kartonu.

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z szarego papieru do pakowania, który będzie znacznie mniej szkodliwym sposobem na ekologiczne pakowanie przesyłek kurierskich. Warto też postawić np. na opakowania kompostowalne z naturalnych i odnawialnych materiałów, takich jak skrobia kukurydziana, miazga drzewna i inne polimery pochodzenia biologicznego. Materiały takie są podobne do plastiku, a znacznie bezpieczniejsze dla środowiska. W modzie będą niestandardowe, a jednocześnie minimalistyczne opakowania. Wbrew pozorom taka przesyłka może być estetyczna i przypadnie do gustu konsumentom, a jednocześnie pozwoli marce wyróżnić się spośród konkurencji. Opakowanie eko nie musi wyglądać jak nudny, brązowy karton z recyklingu, a także tracić na swojej funkcjonalności czy jakości. Dbając o bardziej ekologiczne opakowania nie można jednak zapominać, że najważniejsze jest to żeby przesyłka była bezpieczna, a znajdujące się w środku produkty nie uległy zniszczeniu.

podatek od plastiku

GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl