Fałszywe wiadomości o dopłacie za przesyłkę

Parokrotnie na naszym blogu przestrzegaliśmy przed oszustami, którzy za pośrednictwem wiadomości SMS, lub kurierów z fałszywymi przesyłkami za pobraniem wyłudzali pieniądze. Co jakiś  czas znajdują nowe sposoby, aby okraść kolejne osoby. Ponownie ostrzegamy, tym razem oszuści postanowili rozsyłać fałszywe SMSy z informacją o dopłacie za przesyłkę. 

fałszywe wiadomości, oszuści, paczki, wyłudzenia

Fałszywe wiadomości o dopłacie za przesyłkę

Tym razem oszuści wysyłają wiadomości z jednego numeru telefonu: +459910022. Wiadomości na pierwszy rzut oka nie wzbudzają żadnych podejrzeń. SMS zawiera informacje, że przesyłka została zatrzymana z powodu nadwagi i należy uregulować kwotę, wchodząc w link podany w wiadomości. Kwota podana w wiadomości z reguły nie przekracza 2 zł. Oszuści zdobywają nasze dane i dostępy do konta za pomocą linka. Otwarcie go spowoduje instalacje złośliwego oprogramowania na urządzeniu, które może spowodować przekazanie wrażliwych danych w niepowołane ręce. Przede wszystkim chodzi o login i hasło do konta bankowego. Celem oszustów jest pozyskanie dostępu do konta bankowego i kradzież środków.

fałszywe wiadomości, oszuści, paczki, wyłudzenia

Zabezpieczenie przed atakiem

Tego typu oszustwa nie są żadną nowością. Przestępcy wielokrotnie próbowali w ten sposób pozyskać dostępy do kont bankowych. Często zdarzało się, że wiadomości były podpisywane nazwami znanych firm kurierskich, aby zwiększyć ich wiarygodność. W przypadku otrzymania takiej wiadomości należy ją zignorować i nie wchodzić w tajemniczy link. Należy pamiętać, że firmy kurierskie nie wysyłają wiadomości SMS z informacją o dopłatach zwłaszcza z linkami zewnętrznymi. Tego typu informacje Klient może znaleźć na swoim koncie w serwisie przewoźnika lub na fakturze. Firmy kurierskie starają się walczyć z oszustami i często ostrzegać Klientów przed takimi atakami, jednak po stronie Klientów leży zachowanie szczególnej ostrożności.

 


GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl