Uwaga! Fałszywe przesyłki za pobraniem dostarczane przez DPD

Od jakiegoś czasu ludzie zgłaszają, że zostali oszukani przez kuriera DPD, który przyszedł do nich z przesyłką za pobraniem. Jest to działanie oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze. Ich metoda jest bardzo prosta! 

 Fałszywe przesyłki za pobraniem

Fałszywy kurier

Osoby, które zostały wykorzystane przez oszustów, opowiadają, że przyszedł do nich kurier, najczęściej z firmy DPD. Był to prawdziwy kurier, zdarzało się, że taki, który już wcześniej doręczał jakąś przesyłkę. Kurier miał ze sobą paczkę zaadresowaną albo bezpośrednio do danej osoby, albo do członka rodziny, którego akurat nie było w mieszkaniu lub do kogoś z biura. Przesyłka była za pobraniem w kwocie 99 zł. Jeśli ktoś odebrał taką paczkę, jej zawartość mogła bardzo zdziwić, ponieważ w środku znajdowała się brudna koszulka lub wieczko od słoika.

Jak widać, samo przedsięwzięcie jest bardzo proste i trudno zorientować się, że to przekręt. Ktoś masowo nadaje przesyłki za pobraniem w nadziei, że adresat lub osoba, która akurat będzie pod danym adresem, odbierze przesyłkę.

Na stronie panoramy firm pod profilem Alexa Capital Sp. z o.o., który jest nadawcą przesyłek, pojawiło się wiele negatywnych opinii,  w których osoby informują o oszustwach.

Co zrobić, gdy padło się ofiarą oszustwa?

W pierwszej kolejności najlepiej zgłosić sprawę na policję oraz złożyć reklamację w firmie DPD. Oszustwa zgłaszane są od tygodnia, więc przewoźnik może nie mieć pełnej skali tego problemu, dlatego warto wyjaśnić sytuację. Jeśli Alexa Capital jako kontrahent działa niezgodnie z prawem, firma kurierska może odmówić świadczenia mu usług. Natychmiastowe zgłoszenie sprawy może też umożliwić DPD zablokowanie pobrania za przesyłkę za nim kwota trafi do Alexa Capital.

Warto też ostrzec znajomych, rodzinę, a także sąsiadów, aby nie odbierali przesyłek za pobraniem, jeśli nie mają pewności, czy ktoś rzeczywiście oczekuje paczki.

Jak podaje Niebezpiecznik.pl nie jest to nowy precedens, ponieważ trzy lata temu podobne działania podjęła firma SET-BET Kazimierz Sławski, która również wyłudzała pieniądze przy pomocy przesyłek za pobraniem.

Źródło: Niebezpiecznik.pl